flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відповідальність за несплату аліментів «Скупий заплатить двічі…»

25 березня 2014, 10:36

 Відповідальність за несплату аліментів

«Скупий заплатить двічі…»

  

  Одним з найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливають не тільки з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини. 

  Разом з тим, багато жінок (інших осіб), отримавши рішення суду про стягнення аліментів та звернувшись до виконавчої служби для примусового виконання рішення суду, зіштовхуються з такою ситуацією, коли платник аліментів не сплачує їх.

             Найчастіше батьки не отримують присуджені аліменти на утримання дитини з причини недбалого ставлення до своїх батьківських обов’язків боржника. Хоча в деяких окремих випадках затримка з отримання аліментів відбувається з вини державних виконавців. Тому в разі затримки з виплати аліментів стягувану необхідно самому цікавитись ходом виконання відповідного рішення суду, звернувшись до державної виконавчої служби, оскільки можливі випадки, коли боржник роботу змінив, а державний виконавець нове місце його роботи не встановив, або боржник звільнився і став на облік до центру зайнятості, але виконавець туди документи чомусь не подав, тощо.

      Також може статись ситуація, коли платник аліментів ніде не працює. В цьому випадку, заборгованість по аліментам розраховується державним виконавцем, в провадженні якого перебуває виконавче провадження та розраховується виходячи із середньомісячної заробітної плати в місцевості, де проживає боржник, за даними Головного управління статистики.    

Законодавець передбачив не лише зобов’язання по стягненню аліментів але й відповідальність для особи, яка їх не сплачує. Так, відповідно до ст. 196  Сімейного кодексу України, при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

            Таким чином, стягувач має право звернутися до боржника з позовною заявою про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів. Відповідно до судової практики Верховного Суду України, позовні вимоги щодо стягнення самої заборгованості (не плутати з неустойкою) не задовольняються, оскільки їх стягнення проводиться виконавчою службою.

Для розрахунку неустойки, стягувач має звернутися до державного виконавця для отримання довідки-розрахунку заборгованості зі сплати аліментів. На підставі цієї довідки проводиться розрахунок неустойки за формулою:

(сума заборгованості по аліментам х 1% х кількість днів прострочення = сума пені)

 Отримавши суму неустойки (пені), може скласти позовну заяву та звернутися до суду. При розрахунку пені слід враховувати, що Верховний Суд  України роз`яснив, що аліменти призначаються та виплачуються щомісяця, тому і неустойка (пеня) від суми несплачених аліментів нараховується не на загальну суму заборгованості,  а базою для її нарахування є сума чергового несплаченого місячного платежу. При цьому її нарахування не обмежується тим місяцем, коли мали бути сплачені аліменти, а здійснюються за кожен день прострочення по кожному місячному платежу окремо, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

При розгляді даного позову розмір неустойки (пені) може бути зменшений судом з урахуванням  матеріального та сімейного стану платника аліментів.

Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

Стягнення неустойки можливе лише в разі доведення вини відповідача у допущенні заборгованості з аліментів.

            Злісна невиплата аліментів є однією з підстав для позбавлення особи батьківських прав, але при цьому він все одно буде зобов'язаний їх виплачувати.

У разі якщо боржник не платить аліментів, то за заявою отримувача аліментів державний виконавець має право звернутися  до правоохоронних органів (прокуратури, міліції) з поданням про вирішення питання про притягнення його до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання дітей. Стягувач може й сам звернутись із відповідною заявою до правоохоронних органів.

            Кримінальна відповідальність у разі злісного ухилення від сплати, встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей, а також за злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, передбачена ст. 164 Кримінального кодексу України. При цьому відповідальність настає у разі виникнення заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно складає суму виплат за 6 місяців відповідних платежів.

Санкцією частини першої цієї статті передбачено покарання у вигляді штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

 Тому, боржникам слід зрозуміти, що несплата аліментів призведе до накопичування боргів та надасть стягувачам право на стягнення пені і застосування більш суворих заходів, що може призвести до притягнення до кримінальної відповідальності.

А саме основне: не може порушуватися право дітей на повноцінне життя та їх всебічний розвиток!

 

 

 

         Помічник судді  - Жмудь Л.В.