Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
09 січня 2025 року в газеті «Голос України» опубліковано закон про скасування інституту нарадчої кімнати в цивільному, господарському та адміністративному процесах. Відповідні зміни передбачені прийнятим 19 грудня 2024 року законопроектом № 9445 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень. Закон № 4173-ІХ набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування, а саме – 07 лютого 2025 року.
Справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження в яких відкрито до набрання чинності цим законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим законом.При цьому до Кримінального процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення аналогічні зміни не внесені.
У статтях 219 ГПК, 244 ЦПК, 227 КАСУ буде передбачено, що після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. При цьому у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більш десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення рішення, оголосивши дату та час його проголошення. Змінами передбачено, що обговорення та ухвалення судового рішення відбувається у приміщенні суду.
У статті 56 Закону «Про судоустрій і статус суддів» буде передбачено, що суддя зобов’язаний не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю ухвалення судового рішення і закритого судового засідання. Нині суддя зберігає таємницю нарадчої кімнати.
Зокрема, прибираються в законодавстві норми про те, що під час перебування в нарадчій кімнаті суддя не має права розглядати інші судові справи. Натомість буде визначено, що втручання у процес ухвалення судом судового рішення забороняється; судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення судового рішення; обговорення та ухвалення судового рішення відбувається у приміщенні суду.